Press "Enter" to skip to content

Volání Cthulhu – Díl 1 (Sebrané spisy svazek III./1 – Příběhy a novely z let 1926-1927)

Tretia z celkovo piatich kníh nazvaných Sebrané spisy. Po prvýkrát bola kniha v takejto podobe publikovaná v roku 2010 vo vydavateľstve Albatros.

A je tu tretie pokračovanie súborného vydania diela Howarda Phillipsa Lovecrafta. Opäť postupne popíšem jednotlivé poviedky zaradené do zbierky.

Chladný vzduch (Cool air) je poviedkou, v ktorej rozprávač opisuje príhodu z čias kedy bol, ešte ako novinár na voľnej nohe, ubytovaný v lacnom penzióne spolu s doktorom, ktorý mal vzácnu chorobu, pri ktorej musel byť uložený v chladnom prostredí. Raz sa však chladenie pokazilo a novinár odhaľuje šokujúcu pravdou súvisiacu s chladným vzduchom.

Novielka Volání Cthulhu (The call of Cthulhu) je rozdelená do troch kapitol. Hrůzný basreliéf, rozpráva príbeh muža, ktorému sa do rúk dostane pozostalosť po strýkovi pozostávajúca z hlineného basreliéfu a novinových výstrižkov týkajúcich sa určitého obdobia, počas ktorého boli senzitívni umelci a ľudia v ústavoch pre choromyseľných pod vplyvom nejakej zvláštnej energie prehlbujúcej ich labilitu a povzbudzujúcej ich umeleckú kreativitu. Basreliéf vytvoril hypersenzitívny umelec, ktorý bol počas umeleckej činnosti v stave veľmi podobnom námesačnosti. Příběh inspektora Legrase – predstavuje inšpektora, ktorý sa ocitne v spoločnosti archeológov v snahe zistiť čokoľvek o podivnej soške nájdenej pri zatýkaní členov neznámeho kultu, ktorí pri soške v akomsi šialenom extatickom opojení tancovali a popri tom stiahli z kože desať ľudí slúžiacich ako obetné dary určené pre neznáme božstvo. Šílenství vzešlé z moře – informuje čitateľa o stretnutí sa námorníkov na nákladnej lodi s bytosťou Cthulhu, ktorá vysielala snové frekvencie na základe ktorých manipulovala s psychicky citlivejšími osobami. V tejto časti poviedky je zaradený aj novinový článok, ktorý má čitateľa presvedčiť o dôveryhodnosti čítanej fikcie.

V poviedke s názvom Pickmanův model (Pickman´s model), rozprávač príbehu spomína na geniálneho maliara Richarda Uptona Pickmana, ktorý ho vzal do svojho ateliéru situovaného v starom dome. Ateliér bol prepojený so spleťou tunelov, kde sa schovávali bizarné živočíchy a príšery, ktoré Pickman maľoval. Ďalšia poviedka s názvom Podivný dům vysoko v mlze (The strange high house in the mist) je o učiteľovi, ktorého priťahujú tajomstvá a preto sa vyberie preskúmať dom postavený na brale neďaleko mora. Dom bez dverí, do ktorého vnikne cez okno ho pripraví o zdravý rozum a vracia sa späť ako úplne iná osobnosť. Stříbrný klíč (The silver key) je ďalšou poviedkou, v ktorej hlavná postava – Randolph Carter stratil kľúč od svojich snov a tak sa upína na prežívanie monotónnej reality, z ktorej hľadá únik v podobe skúmania rôznych tajomstiev a záhad. Avšak jedného dňa objaví stratený kľúč, ktorý mu otvorí cestu späť do detstva. Novela pod názvom Snové putování k neznámemu Kadathu (The dream-quest of unknown Kadath) je opäť ďalším príbehom Randolpha Cartera, ktorý v snovom poblúznení putuje k miestu, ktoré poznal ako chlapec. Cestou zažije mnoho nebezpečných dobrodružstiev, stretne mnoho bizarných postavičiek a vykľučkuje z mnohých ťažkých situácií. Tesne pred naplnením svojho putovania sa však prebudí.

Případ Charlese Dextera Warda (The case of Charles Dexter Ward) je prakticky jediným románom z pera Howarda Phillipsa Lovecrafta. Je rozdelený na niekoľko kapitol a podkapitol. Kapitola s názvom Konec a začátek opisuje v troch podkapitolách, ako sa za veľmi podivných okolností podarilo nebezpečnému pacientovi miestnej psychiatrickej liečebne – Charlesovi Dexterovi Wardovi uniknúť na slobodu. Kapitola Přapredek a hrůza nás vo svojich šiestich podkapitolách prenesie do minulosti a oboznámi s Charlesovým dávnym predkom, ktorý bol podozrievaný z čarodejníctva, miestni obyvatelia sa ho zbavili a vymazali o ňom zmienky vo všetkých úradných knihách. Dotyčný prevádzal experimenty na mŕtvolách, ktoré nejasným spôsobom oživoval. Ďalšia kapitola rozdelená do šiestich podkapitol s názvom Výzkumy a vyvolávání rozpráva o tom, ako Charles Dexter Ward objaví písomnosti týkajúce sa jeho dávneho predka a rozlúšti rovnicu, na základe ktorej dokáže pokračovať v práci svojho prapredka. Aj do tejto kapitoly je zaradený fiktívny článok z novín, ktorý má vzbudzovať autentickosť čítaného textu…

A tu niekde príbeh končí, pretože je prerozdelený podľa vzoru časopisu, v ktorom bol príbeh po Lovecraftovej smrti (v roku 1941) publikovaný po prvý krát.

Poznámka: Každá kniha zo série Sebrané spisy obsahuje kvalitne spracované informácie, ktoré čitateľa posúvajú pri odhaľovaní Lovecraftovho života. V knihách trochu chýba textilná záložka, ktorú obsahovala iba prvá kniha série.

Vydavateľstvo
Poradie vydania
Rok vydania
Počet strán
Typ väzby
Rozmery
ISBN

  • Albatros – Plus
  • 1
  • 2011
  • 344
  • pevná, viazaná; prebal
  • 140 x 205
  • 978-80-259-0114-4

(Pôvodne uverejnené dňa 1. apríla 2016 o 18:18)

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.