Press "Enter" to skip to content

Planéta opíc

Kniha vyšla po prvýkrát v roku 1963 vo vydavateľstve Livre de Poche pod názvom La Planète des Singes. O päť rokov neskôr sa dočkala aj prvého filmového spracovania. V roku 2001 námet oprášil režisér Tim Burton a natočil filmový remake.

Jinn a Phyllis, dvojica túlajúca sa vesmírom na lodi zvanej Plachetnica, zachytí správu vo fľaši. Fľašu rozbije a číta odkaz. Odkaz je vlastne dejom knihy a rozpráva príbeh o zostrojení vesmírnej lode schopnej prekonať veľké vzdialenosti za pomerne krátky čas. Trojčlenná posádka opúšťa Zem a odlieta do hviezdnej sústavy Bételgeuse, kde pristáva na planéte Soror. Na tejto planéte sa stretne s primitívnym ľudským obyvateľstvom, ktoré je terorizované vývojovo vyššími vyšším druhom – opicami. Posádka zažije lov opíc na ľudí, pri ktorom jeden z posádky – Arthur Levain padne. Druhý člen – profesor Antelle sa neskôr dostane do zoologickej záhrady, kde načisto stratí zdravý rozum a tretí člen posádky – hlavná postava menom Ulysse Mérou sa dostane do klietky určenej na výskum. Po pár mesiacoch strávených v klietke spolu s ľudskou samicou menom Nova, sa mu podarí odprezentovať svoje inteligentné myslenie opičej doktorke menom Zira. Tá mu vysvetlí, že raz za určitý čas zasadá komisia najpoprednejších vedcov na miestnej univerzite, ktorej by ho chcela predstaviť ako inteligentné zviera a že komisiu môže požiadať o slobodu po vysvetlení svojej situácie. Ulysse komisiu presvedčí a získava nezávislosť. Po určitom čase ho lekárkin snúbenec menom Kornélius vezme na objavené vykopávky, kde objaví ľudskú bábiku, ktorá dokazuje, že na Sorore bola najprv vyspelejšia civilizácia ľudí, až potom prišli opice. Domnienku mu potvrdia aj mozgové testy u ľudí odkrývajúce ľudské archaické spomienky, ktoré sú dôkazom stagnácie ľudského druhu a nástupu inteligentných opíc na scénu. Situácia na Sorore začína byť pre Ulyssa nebezpečná, pretože Nova je tehotná a porodí inteligentné ľudské dieťa. Zira a Kornélius pomôžu ľudskej rodinke dostať sa skrz satelit do svojej vesmírnej lode, čakajúcej na orbite Sororu. Rodinka odlieta na Zem, kde pristane neďaleko Eifelovky. Tu ich privítajú dvaja opičí policajti. Pre Jinn a Phyllis je tento príbeh neuveriteľný, pretože aj oni sú opicami na trochu vyspelejšej úrovni ako boli opice na Sorore…

Poznámka: Ide o klasickú science-fiction záležitosť rozdelenú na tri časti, pričom každá z nich obsahuje množstvo kapitol. Možno aj kvôli tomu sa kniha dobre číta, najdlhšia kapitola má približne osem strán. Čitateľ sa počas čítania ani na chvíľu nenudí. Vrelo odporúčam.

Vydavateľstvo
Poradie vydania
Rok vydania
Počet strán
Typ väzby
Rozmery
ISBN

  • Dlx
  • 1990
  • 1
  • 166
  • pevná, viazaná
  • 135 x 205
  • 80-900972-0-0

(Pôvodne uverejnené dňa 8. máj 2011 o 8:11)

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.